Álmos reggelek
Töredelmesen bevallom, hogy nem szeretem a reggeleket. Imádok sokáig aludni és hosszan lustálkodni. A munkával teli hétköznapok, a szoros időbeosztás és az ébresztőóra azonban nincsenek tekintettel erre. Az ébresztő hangjára zombi üzemmódba kapcsolva elindítom a napot, de még jó pár óra eltelik, mire igazán felébredek. Ez az elvesztegetett idő azonban egyre jobban elkezdett zavarni, és egyre jobban irigykedtem azokra, akik frissen és üdén érkeznek be az irodába, vagy energikusan suhannak mellettem az utcán korán reggel.
Ezért kutatómunkába fogtam. Hogyan tehetném könnyebbé a reggeli ébredést? Hogyan kezdhetném a hétköznapokat minél aktívabban? Két kattintás alatt millió és egy életmódtanácsot találtam, a legtöbbjét azonban rövid időn belül kirostáltam, főleg "időhatékonyság" szempontjából (- vagyis szerettem volna minél tovább aludni). Minden elismerésem azoknak, akik képesek indulás előtt két-három órával hamarabb felkelni, hogy megfelelően felkészüljenek a napjukra, de én nem tartozom ezek közé az emberek közé. Apró trükkökre vadásztam, amik csupán néhány percet vesznek igénybe, mégis hatékonyak.

Kezdjük az elején! Megszólal az ébresztő. Ma már szinte senki sem használ klasszikus vekkert, bár ez lenne a leghatékonyabb megoldás. Igaz, hogy a hangja kisebb szívroham kíséretében ugraszt ki az ágyból, de nincs rajta "szundi" funkció, ami 10 perc ide vagy oda, inkább megnehezíti a felkelést. Ha ébredés után szükségünk van még néhány percre, akkor forgolódás helyett, inkább próbáljunk ráhangolódni az előttünk álló napra. Végiggondolhatjuk, mit vegyünk fel, rangsorolhatjuk a feladatainkat, vagy megpróbálhatunk kitűzni egy napi célt is.
Tény, hogy egy fél óra intenzív testmozgás sokkal jobban aktivizálja a testünket, de már egy kiadós nyújtózkodás is beindítja a vérkeringést. Jobban indul a napunk, ha a dugóban ücsörgés vagy a tömegközlekedésen nyomorgás helyett biciklire pattanunk, esetleg egy-két megállót lesétálunk. Tudom, hogy elsőre rémisztőnek tűnik két keréken közlekedni a városban. Először én is reszketve indultam el, és az első pár hónapban nem mertem letérni a "sárgaköves" útról, de egy kis gyakorlás után már azon kaptam magam, hogy akkor vagyok bosszús, ha esik az eső és nem tekerhetek. Más színben látom a világot, ha egy kicsit kiszakadhatok az özönlő tömegből, és a reggeli napsugár is mindig jobb kedvre derít. És persze az sem hátrány, hogy a napi 1-1,5 óra biciklizés az egészségünknek és az edzettségünknek is nagyon jót tesz.
A reggeli készülődés közben a rádió duruzsolása helyett válasszunk inkább egy pörgős zenei listát. Az én kedvencem a Spotify "Feeling good" összeállítása. Aretha Franklin, James Brown pörgős dalaival és a soul, rock 'n roll éra legjavával azonnal elkezd pezsegni az emberben a vér.
És persze ki ne hagyjuk a reggelit! Még ha csak néhány falatot, akkor is próbáljunk nyugodtan ülve enni. Közben megtervezhetjük a napot, válthatunk néhány szót a családdal, esetleg átolvashatjuk a híreket.
Az is segít, ha már előző este előkészítjük a ruhánkat, összepakoljuk a táskánkat, iratainkat, amikre szükségünk lesz, vagy írunk egy listát a reggeli teendőinkről, hogy elkerüljük a kapkodást, fejvesztve szaladgálást.
Még egy apró trükk, ami szebbé varázsolhatja a napunkat: egy kis smink. A tükörben megpillantott gyűrött reggeli ábrázat néha inkább ijesztő, semmint szívderítő, ezért érdemes egy pár percet szánni a szépségápolásra is. Egy alapos arcmosás, egy kevés nappali krém és egy kis smink csodákra képes. Nem kell órákat tölteni a tükör előtt, elég, ha egy néhány lépésből álló alapsminket készítünk. Válasszunk egy üde arcpirosítót vagy egy szép árnyalatú rúzst, ami vidámabbá varázsolja az arcunkat. Egy egyszerű szemceruzával kiemelhetjük a szemeinket, élénkebbé téve ezzel a tekintetet. Így ha indulás előtt még egy pillantást vetünk a tükörbe, már egy élettel telibb arc nézd majd vissza ránk, és jobb kedvre derít minket.
A reggel még mindig nem a kedvenc napszakom, és valószínűleg sosem leszek egy pacsirta típus, de ezeknek az apróságoknak köszönhetően már jóval kevesebb időt töltök abban a bizonyos zombi üzemmódban. Ha sikerül a reggeleket összeszedettebben, kiegyensúlyozottabban kezdenem, akkor az egész nap nyugodtabban és rendezettebben alakul. Érdemes próbálkozni!