Karl Lagerfeld

2019.03.11

Ikon. Korszakalkotó zseni. Született tehetség.
Titokzatos dandy, aki a szemüvege mögé bújva hódította meg az egész világot. Megjelenésével a múltat idézi, de munkáival a jövő kapuit nyitotta meg. Nem csak az egyik legjelentősebb francia divatházat sikerült forradalmasítania, de képes volt a divat egészét új irányba terelni. Miután a konfekciót művészi szintre emelte, visszalépett és leporolta az haute couture-t. Felrúgta az addig féltve dédelgetett szabályokat és irányelveket, fiatalos lendületet, merészséget és dinamikát vitt a divat finnyás ízlésű arisztokratáinak életébe.
A Chloé-ból alig tíz év alatt a csupán párizsi körökben ismert márkából egy nemzetközileg is elismert divatházat épített. Majd jött a Fendi. Fittyet hányva az állatvédő szervezetek zajos ellenállására és éles kritikájára, az olasz divatháznál alkotott kollekcióival nem csak, hogy újra divatba hozta a szőrmét, hanem új rangra emelte az addig egyre inkább mellőzött anyagot. Amikor felajánlották neki a Chanel-ház vezető tervezői székét, a barátai csak annyit mondtak neki: - Hagyd, ez már úgyis halott! És annak ellenére, hogy a '60-es években az haute couture halálát emlegette, majd nagy lendülettel csapta be maga mögött a Patou-ház ajtaját 1963-ban, húsz évvel később mégis visszatér egy letűntnek hitt couture házhoz. 
És ez pályafutásának még csak az első 25 éve. Szakmai életével és a divatiparban eltöltött közel 70 évével könyveket lehetne megtelíteni. Lagerfeld azonban soha nem nézett vissza. Nem törődött a múlttal. Ha bárki kérdezte sikereiről, kudarcairól vagy a múltbéli eseményekről, egyszerűen legyintett. Számára csak az volt fontos, mi történik aznap, és hogy mit tartogat a jövő. Tanult a hibáiból, de nem szerette hosszasan elemezgetni vagy újra és újra átgondolni.

Valódi örökmozgó, akit az újdonság tart életben - legyen szó egy felfedezett könyvritkaságról a 17. századból, egy David Friedrich képet idéző tájról vagy éppen bármilyen technikai újításról. Ha megkérdezték tőle, hogyan képes évente több mint egy tucat kollekciót tervezni, ráadásul három vizuálisan és szellemiségében is teljesen eltérő divatháznak (Fendi, Chanel, Lagerfeld), csak annyit felelt: "Elég hamar elkezdek unatkozni. Az elképzelés, hogy egész életemet azzal töltsem, hogy ugyanazt a témát dolgozom fel újra és újra, maga a rémálom." Így lehetett, hogy a ruhatervezés mellett részt vett a bemutatók díszleteinek megtervezésében, és mindezek után még sokszor ő maga készítette el a kollekciók lookbookját is. Együttműködött a legnagyobb divatmagazinokkal, szállodai szobák enteriőrjét álmodta meg, és még saját könyvkiadót is alapított Gerhard Steidl könyvszerkesztővel. Személyiségében furcsamód keveredett a hidegfejű józanság és az érzékeny szentimentalizmus (- ő maga persze sosem fogalmazott volna így, mert ahhoz túl racionális volt). Reálisan látta a divatszakma kegyetlen üzletiességét, tudta, hogy mire van szükség ahhoz, hogy az élvonalban maradhasson, de mindeközben képes volt zseniális érzékkel megragadni a pillanatokat, és valóra váltani legmerészebb elképzeléseit. És mindehhez nem volt szüksége semmi másra, csupán néhány ceruzára és egy tömb papírra. Saját bevallása szerint valódi "papírőrült". Minden folyamat azzal kezdődik és azzal ér véget. Sokszor egy könyv adja az ihletet (pl. a Fendi "Legendák és mesék" elnevezésű kollekciója), minden ötlet, vázlat papírlapokon gyűlik, van, hogy a bemutató gigantikus dekorációját is ebből az anyagból valósítják meg (pl. Chanel haute couture-show 2015 tavasz-nyár), és végül a kollekció darabjai az általa készített fotókon marad fenn az utókor számára. Csodálatos körforgás, ahol ő maga minden egyes lépésnél jelen van.

Kiállítások, dokumentumfilmek és interjúk százai készültek vele, de mindig csak divatról és munkáról, néha könyvekről, barátokról - persze csak szűkszavúan, olykor politikáról vagy a világ eseményeiről. Elsőre azt gondolnánk, hogy mindez hozzá tartozott a sejtelmes imidzséhez. Talán azért titokzatoskodott és zárta el magánéletét a külvilág elől, mert újabb legendákat akart szőni maga köré. Több órányi felvétel és beszélgetés végignézése közben mégsem jutott eszembe, hogy egyszerű marketingről lenne szó. Persze nagyon jól tudta, hogy mi kell a sikerhez, de ezt mindig nagyon kemény munka árán érte el. A képernyőn keresztül egy roppant határozott, művelt és őszinte ember képe jön át, akinek nem is mellesleg fantasztikus humora van. Munkássága méltatása mellett, minden visszaemlékezés kihangsúlyozza azt az érzékenységet, amivel a környezete felé fordult, és ami Karl Lagerfeldet igazán különlegessé tette. Anna Wintour, az amerikai VOGUE nagyhatalmú főszerkesztője azokra a vidám párizsi ebédekre emlékszik legszívesebben, amikor csak jól érezték magukat, élvezték egymás társaságát, amikor Karl egész végig viccelődött, és munkáról egyetlen szót sem ejtettek. Egy másik közeli barátja, Christine Arp (a német VOGUE főszerkesztője) egy rügeni fotózásról mesél. Egy sétáról a parton, ahol Karl Lagerfeld művészi szenvedéllyel és gyermeki kíváncsisággal fedezi fel a környéket.
Ezekben a történetekben Karl Lagerfeld nem a szigorú divattervező, nem az ellentmondást nem tűrő fotós, hanem egy csodás barát, egy szórakoztató társ vagy éppen pártfogó, segítő.
Önmagát sosem emelte piedesztálra, nem gondolta, hogy különlegesebb lenne bárkinél is, sőt hihetetlen iróniával beszélt néha még saját magáról is. Nem gondolta, hogy amit tesz utánozhatatlan és megismételhetetlen. Egyszerűen csak azt csinálta, amihez értett, és ami érdekelte. Makacsul és kompromisszumok nélkül. Szenvedéllyel. Egész lényével. Egész életében.

Források:

VOGUE Special. Karl Lagerfeld. Modemethode. 5/2015. Condé Nast.München

Banks, Libby (2019): Karl Lagerfeld ist tot - Nachruf auf den größten Mode-Revolutionär unserer Zeit. https://www.vogue.de/mode/artikel/karl-lagerfeld-verstorben (letöltés: 2019-03-11)
Amend, Christoph; Arp, Christiane (2019): Karl Legrfeld über Deutschland, Angela Merkel und seine Geburtsstadt Hamburg. https://www.vogue.de/mode/mode-news/karl-lagerfeld-interview (letöltés: 2019-03-11)
Arp, Christiane (2019): "Mich nannte er oft Frau Arbeit" - Vogue Chefredakteurin Christine Arp über Karl Lagerfeld. https://www.vogue.de/mode/artikel/christiane-arp-ueber-karl-lagerfeld (letöltés: 2019-03-11)
Wintour, Anna (2019): My Brillian Friend: Anna Wintour Remembers Karl Lagerfeld. https://www.vogue.com/article/anna-wintour-remembers-karl-lagerfeld (letöltés: 2019-03-11)

https://www.youtube.com/watch?v=plHs2kpIk_g (letöltés: 2019-03-11)
https://www.youtube.com/watch?v=6MTFy0L-w8c&t=1884s (letöltés: 2019-03-11)
https://www.youtube.com/watch?v=_Sct2MIYDxU (letöltés: 2019-03-11)

Bea

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el