Mesterművek az elmúlt 25 évből – Viktor & Rolf kiállítás Rotterdamban

2018.11.10

A divat napjaink egyik legszélsőségesebb jelensége. Lehet végletes vagy a biztonságot adó komfortzóna. Lehet egyediségünk kifejeződése, de segít eltűnni a tömegben, ha arra van szükségünk. Lehet tiszta üzlet vagy művészet. Tömeggyártott vagy egyszeri és megismételhetetlen. És van egy fantasztikus holland tervezőpáros, akik ezen szélsőségek mentén lavírozva alkotnak immár 25 éve. Ők Viktor Horsting és Rolf Snoeren.
Ha a divat lényegét szeretnénk megragadni, akkor elég végignézni alkotásaikon. Ruháik magukon hordják a viselettörténet jellegzetességeit, reagálnak az aktualitásokra, és a hordhatóságon túllépve egy nagyobb egység részévé válnak. A kiállítás a hordható művészet koncepcióját járta körül az elmúlt negyed század kollekcióiból válogatva.
A holland tervezőpáros 1994-ben robbant be a nemzetközi divatvilágba, amikor három díjat is besöpörtek az egyik legrangosabb nemzetközi versenyen. Öt évvel ezután már a párizsi Haute Couture héten debütáltak. "Russian Doll" című kollekciójuk alapdarabja egy egyszerű zsákvászon ruhácska, amiben Maggie Rizer bevonult a színpadra. A tervezők pedig egyesével adták fel a modellre a kollekció darabjait. A ruhák minden rétegnél egyre megmunkáltabbak és egyre gazdagabban díszítettek. A bemutató a matrioska baba mintájára épült fel. A ruhák rétegei addig követték egymást, mígnem szinte teljesen elrejtették a modellt. A rétegek összsúlya elérte a 70 kg-ot. A bemutatóval Viktor Horsting és Rolf Snoeren azonnal beírta magát a divattörténelembe.

Egy szezonnal később azonban rá kellett ébredniük, hogy a konceptuális divat, amit képviselnek, sajnos nem túl sokat hoz a konyhára, így a párizsi divathétre divatshow helyett inkább egy kiállítással készültek. Összegyűjtötték azokat az ötleteket és projekteket, amiket szívesen megvalósítottak volna. A kiállított miniatűrök, mint műtárgyak megvásárolhatóak voltak. A kiállítás részét képezte ez a néhány parfümös üveg is, amik színezett vízzel voltak feltöltve. A "börze" végül olyan jól sikerült, hogy a holland divatház saját parfümje "Flowerbomb" névvel néhány éven belül már a boltok polcaira került.

Később új szintre emelték, sőt megkérdőjelezték a múlandóság fogalmát is, amikor haute couture kollekciójukat az előző kollekciókból megmaradt anyagokból állították össze. Megmutatták, hogy a divattervezés és a ruhakészítés csúcsán nem csak fényűzéssel lehet eredetit alkotni.
Majd 2015-ben gondoltak egy merészet, és ha már alkotásaikat évek óta hordható művészetként emlegették, akkor kifutóra is vitték, szó szerint értelmezve a kifejezést. A művészet lehető legtradicionálisabb megjelenési formáját, a festményt adták modelljeikre. A felvonuló ruhadarabok egy részét a tervezők képpé alakították és felakasztották a kifutó mögötti falra. A ruhák mintáit a holland aranykor festői inspirálták.

Alkotásaikat testközelből nézve még jobban elvarázsolt az általuk megalkotott koncepció. Minden egyes darabban ott van az a lenyűgöző eredetiség, amely 25 éve jellemzi a holland tervezőpárost, és amitől kitűnnek a divatipar kavalkádjából. 

Alkotásaikkal sohasem az aktuális trendeknek akarnak megfelelni, sőt trendeket sem akarnak teremteni. A ruha számukra egy kifejezőeszköz, különleges művészi nyelv. Követik megérzéseiket, reagálnak az őket körülvevő világra és egymást inspirálva emelik újabb szintekre a ruhakészítést. Nincs is lenyűgözőbb annál, mint amikor az ember beléphet ebbe a különleges világba, és az alkotók szemével láthatja azt. 

Képek: saját

Bea

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el